🔹️🔹️نگاه گذشتگان به آینده🔹️🔹️

🔹️🔹️جهان در سال آینده🔹️🔹️
آذر ۱۷, ۱۳۹۷
🔹️🔹️ چالش های اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹🔹️🔹️
دی ۸, ۱۳۹۷

🔘 مروری بر داستانهای علمی تخیلی

▫️گذشتگان همواره کوشیده اند درباره ی آینده گمانه زنی هایی کنند.این گمانه زنی ها و پیش گویی ها در آغاز رنگ و بوی اجتماعی و سیاسی داشت.اما از در سده های اخیر این تلاش آینده شناسنانه رنگ و بوی فناورانه داشته است.

▫️▫️پیتر بولر نویسنده‌ی تاریخچه‌ای از آینده می‌گوید مردم همیشه آینده را تصور می کرده‌اند؛ اما با آغاز قرن بیستم، این تلاشها بیشتر فناوری محور بوده‌است.

▫️ بسیاری از آثار علمی- تخیلی،رمان‌ها و آثار علمی رایج نوشته شده در اوایل قرن بیستم میلادی، پیرامون ایده‌ی پیشرفت بوده‌اند، در این دوره شاهد پیشرفت های درخور توجهی در عرصه فناوری بودیم. طی قرون ۱۹ و ۲۰، جهش های صنعتی بسیار مهمی شکل گرفته بود و تجسم آینده آن‌چه که فناوری می‌تواند انجام دهد،دغدغه اصلی بشر بود: شهرهایی با طرح‌های بسیار پیشرفته و فرودگاه‌ها وهلیکوپترهایی که همه موجب بهتر شدن زندگی مردم می‌شدند.

▫️▫️در دوره‌های پیش‌ از این، آینده‌های آرمانی بیشتر از منظر روابط اجتماعی تعریف می‌شد. اما در ادامه، آینده‌ی آرمانی (شامل ملت‌های دارای روابط اجتماعی بهتر) متکی به کاربرد فناوری شد؛ در این زمان برخی افراد تکنوفیل (کسانی که مسخ فناوری شده و در آن غرق می‌شوند) بر فناوری خاصی تمرکز می‌کردند و معتقد بودند آن فناوری به انسان زندگی شگفت‌آوری خواهد بخشید.

🔸️🔸️روزنامه‌ها مشتاق پرواز هواپیمای چالز لیدنبرگ بر فراز اقیانوس اطلس بودند؛ تصوری که اغلب منجر به گمانه‌زنی‌هایی در این باره می‌شد که همه‌ی ما قادر به پرواز خواهیم شد. رودیارد کیپلینگ درمورد دنیایی متفاوت و بهتر به دلیل
استفاده‌ی ‌صلح‌آمیز از هواپیما نوشت؛ اما رمان‌های بی‌شماری نیز گویای ناامیدی و ترس وجود داشت. هربرت جورج ولز درباره تمدنی نوشت که در یک جنگ بزرگ از بین می‌رفت و البته در کتابش دانشمندانی نیز حضور داشتند که مهارت‌های فناورانه برای ساخت و طراحی دنیا را داشتند؛ پس ما دو طرف معادله رادراین نوشته‌ها می‌بینیم:آینده خوش بینانه و بدبینانه فناوری

🔘این پیش‌بینی‌ها تا حد ساده یا دقیق بودند؟

▫️رمان‌هایی با کیفیت پایین وجود داشت که توسط افرادی نوشته شده بود که در واقع هیچ ایده ودانشب درباره آینده های محتمل و امکان‌ پذیرنداشته‌اند. البته رمان‌نویسانی همچون آلدوس هاکسلی نیز وجود داشته‌اند که درباره علم وفناوری آگاهی داشت و برادرش جولیان هاکسلی یک زیست‌شناس برجسته بود.

🔸️اما به‌طور کلی، افرادی که با علم کافی در این زمینه صحبت کنند، واقعا کم بودند. در این زمینه، دانشمندان و مهندسان نسبت به نویسندگان خوشبین‌تر بودند. مثلا یک پیش‌بینی وجود داشته مبنی بر اینکه طی بیست سال آینده، ما می‌توانیم با هواپیماهای شخصی خود پرواز کنیم؛ این پیش‌بینی نویسندگانی بوده‌است که علاقه‌ی خاصی به تبلیغ این فناوری داشته‌اند یا افرادی با خطوط فکری محدود آن را نوشته‌اند.

◾️◾️این آثار آینده گرا درباره ی طراحی شهرها، معماری وهواپیما سخن می گویند.آیا دیدگاه‌هایی درباره نابرابری جنسی یا نژادی هم در این زمینه وجود داشته‌است؟بسیاری از افراد عقیده دارند که در نتیجه‌ی فناوری، زنان کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهند داشت.

▫️تغییرات در فناوری‌های تولید مثل به معنای آزادی بیشترزنان بوده‌است؛زیراآن‌هابا بهره گیری از فناوری درگیر زمان طولانی تولد نوزاد و مراقبت‌های مربوطه نمی‌شوند. انتظار تغییر موقعیت زنان در نتیجه‌ی پیشرفت فناوری نیز همواره وجود داشته است.

◾️اگرچه نژادپرستی موضوع مهمی است؛ اما من فکر نمی‌کنم که این موضوع به وضوح یکی از عواملی باشد که مردم در بحث علم و فناوری به دنبال آن بوده‌اند. با این حال به‌صورت ضمنی، مثلا در بحث اصلاح نژاد انسان، به اثرات منفی آن توجه شده‌است؛ مردمی که می‌خواهند تولید مثل را کنترل کنند، گرایش به نژاد‌پرستی داشته و می‌خواهند تولیدمثل گروهی را که به‌عنوان افراد پایین‌تر در نظر گرفته می‌شوند، محدود کنند.

✍️دکترسعیدخزائی

دیدگاه ها بسته شده است